A Cserhát Natúrpark Közhasznú Alapítvány a GULÁG emlékév keretében beadott, sikeres pályázata segítségével egy emlékkönyvet adott ki a gulágra hurcolt Nógrádiak emlékére. A könyv a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő közreműködésével valósult meg.
Pekár István
Sírva fekszünk, sírva ébredünk
NÓGRÁDIAK A GULÁGON
„ A 20. század nekünk, magyaroknak különösen tragikus volt, elveszett ezeréves hazánk kétharmada, elszakadt az anyaországtól honfitársaink egyharmada, és két vesztes háborúban meghalt minden hetedik polgártársunk. Ezeknek a szörnyűségeknek a sorába tartozik a 2. világháborút követő kegyetlen béke, amikor még közel egymillió magyart vittek el rabszolgának szovjet munkatáborokba. Több, mint harmaduk elpusztult a kifelé menő úton, a kizsigerelő kényszermunkában, az extrém időjárásban és az elégtelen táplálkozás következtében.
Ez a könyv arra vállalkozik, hogy Nógrád megye 20. századi rabszolgáinak a sorsát villantsa fel. Nagyon nehéz a feladat, mert már túl vagyunk a 24. órán. 90 év felett vannak a legfiatalabb hadifoglyok is, és alig fiatalabbak a málenkíj robotra elhurcoltak. Elfogytak, akik mesélhetnének, amikor még megszólíthattuk volna őket. Nem tettük meg. Amit megtudunk, így is elképesztő.”
( részlet a könyv Előszavából – írta Pekár István)