“Élő Cserhát” projekt.
Projekt azonosító: SMCA-2012-0357-Z.
Támogatta a Svájci-Magyar Civil Alap.
A projekt eseményei:
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam
Füstölt sajt készítő tanfolyam
Ütőfás mézeskalács készítő tanfolyam Nagylócon – 2014.12.08.
Nagyon sok lelkes gyerek próbálta ki a mézeskalács készítését, melyet magvakkal is díszíthettek.
Ütőfás mézeskalács készítő tanfolyam Nagylócon – 2014.12.08.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.11.08.
Ködös nap köszöntött ránk, de ez nem akadályozott minket semmiben, mivel zárt helyiségben tartottuk a foglalkozást. A mai napon az illóolajokról, krémekről volt szó. Orsi sokféle illóolajat hozott magával saját készletéből, amiket végigszagolhattunk, míg végül a sok illattól bele nem szédültünk. Minden olajnak megvan a maga gyógyító, nyugtató hatása. Nem mindegy, melyiket mire használjuk, a különböző betegségekre más-más illóolajat alkalmazunk, esetleg keverékeket is alkalmazhatunk. Kaptunk egy összefoglaló táblázatot a betegségekről és a rájuk alkalmazható olajokról, valamint, hogy melyik illóolajat mikor nem szabad használni. Ezek után készítettünk egy úgynevezett „pocak krém”–et. 30 ml natúr krémhez 18 csepp olajat tettünk, attól függően, ki milyen betegségre szerette volna alkalmazni. Többféle illóolajat is tettünk a krémbe. Ezután átbeszéltük a házi feladatot, ami az volt, hogy mindenkinek le kellett írni 3 leggyakoribb betegségét, és hogy azt milyen gyógynövénnyel, keverékkel kezelné. Így egy kis közös beszélgetéssel zártuk a foglalkozást.
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.11.08.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.10.04.
Felhős reggelen a kutasói Művelődési ház előtt találkoztunk a csoporttal. Az előadóval átbeszéltük az aznapi foglalkozás témáját, menetét, majd útnak indultunk a falu határába gyógynövényeket keresni. Útközben felismertük a nyírfát, a kis ezerjófüvet. Beszélgettünk a mérgező növényekről, amelyek nem minden esetben vezetnek halálhoz, hanem csak rosszulléthez, ezért fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk az adott növényt, és biztonsággal felismerjük őket. Beszélgetés közben csipegettünk egy kis csipkebogyót, ami ismert a magas c-vitamin tartalmáról. A patak menti vizes területen olyan növények után kutattunk, amelynek gyökerét használjuk gyógyításra. Mivel fekete nadálytövet nem találtunk, kiástunk egy közönséges bojtorján gyökeret. A kiindulási pontra visszatérve még leültünk beszélgetni. Kapott mindenki egy lapot, amin főleg fűszernövények, főzéshez használt növények gyógyító hatásait olvashattuk. Szó volt különböző betegségekről, kinél mi fordult elő éppen, vagy a családjában. Miután borongósabbá vált már az idő, elköszöntünk egymástól.
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.10.04.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam
Gyógy- és fűszernövény ismereti tanfolyammal egybekötött Kenyér és kenyérlángos készítés (Hollókő)
A gyógynövényismereti tanfolyamon ezen alkalommal többek között a vizes élőhelyeken élő növényekkel ismerkedtünk meg. Ez a kirándulás a hollókői Öregszőlők felé vezetett. Az odafelé vezető úton egy elhagyott legelőn ökörfarkkórót szedtünk, majd a szőlők felé gyalogolva nemcsak gyógynövényekkel ismerkedtünk, hanem azt is megtudtuk, mik a csertölgy ismertetőjelei. A Pajtakertbe visszatérve finom kenyérlángost ehettünk a kissé fárasztó túra után.
Gyógy- és fűszernövény ismereti tanfolyammal egybekötött Kenyér és kenyérlángos készítés (Hollókő)
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.08.11.
Augusztusban Varsányban gyülekeztünk. Megnéztük a faluban a gyógynövénytelepítéseket. Közmunkaprogram keretében citromfüvet, cickafarkat, mentát, zsályát is ültettek. Ezekről részletesen hallottunk Orsitól. A citromfű nyugtató hatású, a cickafark női bajok orvoslására alkalmas. Ezután kiautóztunk a festői szépségű Tábi-tóhoz. Megbeszéltünk a kanadai aranyvessző tulajdonságait, gyógyhatását. Érdekességképp szó esett a héjakútmácsonyáról, melynek virága alkalmas fésülködésre, és hogy a gilisztaűző varádicsot féreghajtóként használták, de sokan odavesztek, tehát ezt nem ajánlott alkalmazni. A varsányi Kézműves portán megvendégeltek minket palóc gulyással és túrós lepénnyel, amit mindenki jóízűen elfogyasztott.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.08.05. Szanda
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.07.25. Szanda
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.07.20. Parádsasvár
Ezúttal Parádsasvárra hirdettük meg a Gombafelismerő tanfolyam következő gyakorlati foglalkozását. Rengeteg gombafajtát találtunk a kedvező időjárásnak köszönhetően.
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.07.12.
Terényben az egyik résztvevő kiskertjét látogattuk meg. Megcsodálhattuk a körömvirágot, a bíbor kasvirágot, a fodros petrezselymet, a szurokfüvet, a metélőhagymát. A továbbiakban a patakparton folytattuk a tudás megosztását. Az orvosi zsálya levelét gyűjtjük virágzás idején. Az ökörfarkkóróról megtudhattuk, hogy az előforduló 10 fajból csak kettőt – a dúsvirágú és a szöszös ökörfarkkóró virágját gyűjtjük, ami köhögéscsillapító. A katángkóróról kiderült, hogy régen gyökerét kávépótlónak használták. Ennek herbáját gyűjtjük, és emésztésjavító hatású, magas vastartalmú növény. Megtekinthettünk egy régi parasztház padlását, ahol a herbákat szárították, és tárolták. Ezek után a nap zárásaként körömvirágkrémet készítettünk, ami napégésre kiválóan használható.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.06.21.
Az erdő, nedves élőhelyek növényvilágáról tanultunk. Utunkat a faluszélen kezdtük, ahol megfigyelhettük a komló habitusát. Az Ófalu alatt húzódó tanösvényen megismertük a podagrafüvet, a martilaput, a mogyorót, a fűzfát, amiről kiderült, hogy kérge lázcsillapító hatású. Részletesen megfigyeltük a mezei zsurlót, ami könnyen összetéveszthető a mocsári zsurlóval. A Pajtakertbe visszaérve Orsi megmutatta, hogyan kell helyesen tárolni szárított gyógynövényeinket. Az útközben gyűjtött lándzsás útifű levélből köhögés elleni szirupot készítettünk. A leveleket összevágtuk, felöntöttük vízzel, majd melegítettük és mézet öntöttünk hozzá. A további melegítés után mindenki kapott a magával hozott üvegbe. Ezt a szirupot otthon érleltük és 2 hét múlva szűrtük le. A nap zárásaként jóízűen megebédeltünk. A sült hús mellé az út során gyűjtött virágokból salátát készítettünk.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.06.12.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.06.05.
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.05.24.
Negyedik alkalommal a hollókői vár körüli erdőszéli, sziklás terület növényvilágát fedeztük fel. Sétánk során rengeteg kakukkfüvet gyűjtöttünk, amiről megtudtuk, hogy köhögéscsillapításra alkalmas növény. Alkalmazhatjuk teaként, vagy akár szirupot is készíthetünk belőle.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.05.15.
Gyógy- és fűszernövény tanfolyam – következő időpont
Megtartó sokféleség – oktatási segédanyag bemutató Hollókőn – 2014. 05. 08.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – 2014.04.26.
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.04.12.
Szombat reggel Kutasón a Művelődési Háznál volt a találkozó. Rövid elmélet után, ahol főleg fűszernövényekről esett szó, kimentünk terepre. A focipálya melletti kis patak volt az érdeklődési terület, ahol számos növénnyel ismerkedtünk meg. Többek közt a kerek repkénnyel, a pongyola pitypanggal, a tyúkhúrral. Serényen jegyzeteltünk. Megtudtuk, hogy a pongyola pitypang levelét virágzás előtt salátának is fogyaszthatjuk. Rövid túránk után gulyáslevessel vendégeltek meg a Művelődési házban. A meleg leves mellett kellemesen beszélgettünk.
Alapfokú gombafelismerő tanfolyam – következő időpont
Gyógy- és fűszernövény-ismereti tanfolyam – 2014.03.22.
Az első tanfolyami előadást mindenki nagy kíváncsisággal várta. Az érdeklődők azért jöttek, hogy minél többet megtudjanak a gyógynövények gyűjtéséről, felhasználásáról, tárolásáról. Ehhez egy neves szakembert kaptunk előadónknak, Papp Orsolya személyében. Az előadáson szó esett a különböző évszakokban gyűjtendő növényekről, és főleg arról, hogy mely részüket gyűjtjük, milyen betegségeknél alkalmazhatóak. Megosztottuk egymás közt tapasztalatainkat, tudásunkat és kérdéseket intéztünk előadónk felé.
Folytatódik a kertészeti ismeretek tanfolyam – A következő foglalkozás tárgya a metszés!
Kertészeti ismeretek – Gyümölcsfák oltása tanfolyam – 2014. március 8. Hollókő
Népi gasztronómiai tanfolyam – Húzott rétes készítése – 2014. 02. 21.
Köszönjük az érdeklődőknek, akik eljöttek, és készítettek, illetve kóstoltak általuk húzott rétest! Reméljük, hogy a további gasztronómiai tanfolyamokon is sok résztvevő lesz!
Gombász tanfolyam – 2013. november 19.
A rossz idő miatt a terepi óra zárt térben zajlott, így az órán az oktató által hozott háromkosárnyi gomba felismerésével foglalkoztunk. Az órán több érdekes gombát ismerhettünk meg, így például a begöngyöltszélű cölöpgomba fiatal példányát, és a sárga gereben gombát is, mely tüskés termőrétege miatt más fajokkal nem téveszthető össze.
Gombász tanfolyam – 2013. november 11.
Az elmélet terén megismerkedtünk a gombatoxikológia alapjaival, illetve a legfontosabb mérgező gombákkal. Az órára házi feladatként otthoni gyűjtéssel készültünk, a gombákat szintén közösen határoztunk meg. A foglalkozások nagy része gombafelismeréssel és bemutatással végződött, mivel az elmélet törzsanyagát az első két alkalommal átvettük, és a tavaszi kurzusokon ismétlés és további elméleti órák is lesznek.
Népi gasztronómia – Sajtkészítő tanfolyam – 2013. november 9.
A hagyományos, népi gasztronómiát bemutató tanfolyamsorozatunk első alkalmával az érdeklődők megtanulhatták a fejés módszerét és a sajtkészítés folyamatát. A foglalkozáson résztvevők saját sajtot is készíthettek.
Gombász tanfolyam – 2013. november 4.
Folytattuk a gombák elméleti megismerését, az óra második felében pedig az oktató által hozott gombákat ismerhettük meg.
Gombász tanfolyam – 2013. október 27.
Az első terepi óra alkalmával Szanda külterületére kirándultunk, ahol a tanfolyam résztvevői az erdőben keresgéltek, és hoztak minden gombából, amit csak találtak. A gyűjtést követően összegyűltünk és az oktató segítségével meghatároztuk az egyes gombafajtákat.
Gombász tanfolyam – 2013. október 25.
Az élő tudásátadás projekt keretében 2013. október 25-én megkezdődött az Alapfokú gombaismerő tanfolyam, melyet Benedek Lajos, a budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi karán tanító egyetemi oktató tart. A tanfolyam több alkalomból állt eddig, és még folytatódik tavasszal is. A foglalkozások során először elméleti alapokkal kezdtük, ahol megismerkedtünk a gombák rendszertani besorolásával, és a gombák felépítésének legfontosabb kifejezéseivel, fogalmaival.
Natúrpark Ízei, Orsolya-napi vásár – Kőszeg
2013.10.18 és 20. között rendezték meg Kőszegen az Orsolya-napi vásárt, melynek keretén belül megismerhették a kőszegiek és az Írottkő Natúrpark odalátogatói a Natúrparkok ízeit, így a Cserhát Natúrparkból származó lekvárokat és sajtokat is. A háromnapos kőszegi tartózkodás alatt számos programban volt részünk. Az odaérkezésünket követően az Írottkő Natúrparkért Egyesület képviselői tartottak előadást a Natúrpark jelenéről, a projektek alakulásáról és a jövőbeli tervekről. Ezt követően megmutatták nekünk a várost, és ellátogattunk a Hét vezér forráshoz is. Másnap városnézéssel kezdtük a napot, megnéztük a Szulejmán kilátót, a történelmi belvárost. Az Írottkő Natúrpark és az osztrák Geschriebenstein Natúrpark összefogását is mutatva, ellátogattunk Léka várába, majd egy erdei lombkorona tanösvényt tekinthettünk meg, illetve próbálhattunk ki. Hubert Reschl, a Geschriebenstein Naturpark elnöke álmodta meg a lombkorona tanösvényt, melyet elsősorban mozgássérülteknek terveztek, így a kerekes székesek is megtapasztalhatják azt a fantasztikus élményt, mikor 22 méteres magasságban lehet a föld fölött, a fák között nézelődni.